85 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu

 

   Uroczystości w Poznaniu rozpoczęły się Mszą Świętą o godz. 10:00 w kościele garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, pod przewodnictwem ks. metropolity abp. Stanisława Gądeckiego. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK.
27 września 1939 r. powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego, które działając w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Polskie Państwo Podziemne było kierowane przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza.
 
   Polskie Państwo Podziemne stanowiło quasi-parlament, w skład którego wchodziły największe partie polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polska Partia Socjalistyczna, Stronnictwo Narodowe i Stronnictwo Pracy, a także Delegatura Rządu na Kraj, na czele z Delegatem Rządu, czyli wicepremierem.
Organizatorami poznańskich obchodów był Światowy Związek Armii Krajowej, okręg “Wielkopolska”, na czele z Henrykiem Józefowskim i kapitan Marią Krzyżańską, oraz marszałek województwa Marek Woźniak.
 
   Podczas homilii ks. metropolity Stanisława Gądeckiego oraz w trakcie wystąpienia pana marszałka i Henryka Józefowskiego, podkreślano wyjątkowe okrucieństwo Niemców wobec narodu polskiego na terytorium Wielkopolski. W największym stopniu doświadczyli tego kapłani, patrioci, żołnierze podziemia niepodległościowego i ich bliscy. Średnia życia konspiratora w Kraju Warty wynosiła 3 miesiące.
 
   Uroczystości uświetnili przedstawiciele parlamentarzystów, korpus konsularny, samorządowcy, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe m.in. Armii Krajowej, okręg Wielkopolska z Poznania i Piły. Nie zabrakło uczniów szkół wielkopolskich, w tym szkół salezjańskich. W 2003 roku żołnierze Armii Krajowej przekazali opiekę nad sztandarem AK okręgu Wielkopolska, oddział Piła, Liceum Salezjańskiemu Towarzystwa Salezjańskiego w tym mieście. Zgodnie z obietnicą kolejne pokolenia uczniów upamiętniają bohaterów narodowych podczas uroczystości, przypominając ich heroiczną służbę Bogu i Ojczyźnie.
 
Cześć i chwała bohaterom!
Skip to content