Jarosław Wróblewski – autor książki o Witoldzie Pileckim w naszej szkole.

 

W czwartek 10 marca 2022r. gościliśmy w szkole pana Jarosława Wróblewskiego, który przybliżył nam postać Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki herbu Leliwa ps. ?Witold?, ?Druh?; nazwiska konspiracyjne ?Roman Jezierski?, ?Tomasz Serafiński?, ?Leon Bryjak?, ?Jan Uznański?, ?Witold Smoliński?; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948w Warszawie) ? rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

Jarosław Wróblewski jest absolwentem Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Członek Grupy Historycznej Zgrupowanie ?Radosław?. Pracuje w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ? muzeum historyczne powstające w Warszawie, gromadzące pamiątki związane z historią żołnierzy wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL. Autora książki o Witoldzie Pileckim ?Rotmistrz?.

Link do książki w Empik’u.

Skip to content