Konkurs „Wolna Elekcja 2023”

 

W 2023 roku świętujemy 450. rocznicę pierwszej wolnej elekcji – wydarzenia, które ukształtowało podstawowe elementy polskiej tożsamości politycznej. Z tej okazji młodzież naszej szkoły wzięła udział w konkursie „Wolna Elekcja 2023”.

Konkurs opiera się na grze karcianej, której uczestnicy wcielają się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku. Gracze losują karty postaci, w tym kandydatów na króla, i starają się uzyskać jak najwięcej przywilejów dla siebie, swojego stanu i ziemi. Aby grać, nie trzeba mieć wiedzy o tamtych wydarzeniach, ale wykazać się  wyobraźnią, zdolnością strategicznego myślenia, skutecznymi negocjacjami i zawieraniem sojuszy.

Dzięki konkursowi nieszablonowo przedstawiamy niezwykłe jak na tamte czasy wydarzenia, a także rozwijamy w uczniach i uczennicach postawy obywatelskie oraz umiejętność pracy zespołowej i komunikacji, kreatywność, krytyczne myślenie. W pierwszym etapie uczestnicy zagrają w szkołach. Najlepszych 3 graczy awansuje do etapu regionalnego. Grę w LOTS rozegrało między sobą 17 uczniów. Czekamy na potwierdzenie wyników!

 
Skip to content